İthal ve yerli duvar kağıtlarımız hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları...
Duvar kağıdı, iç mekanların duvarlarını kaplamak ve dekore etmek üzerine kullanılan bir iç dekorasyon materyalidir. Duvar kağıdının birçok avantajı vardır; Uygulaması kolaydır, uygulama sırasında koku yapmaz.Kullanım-fayda süresi uzundur, ekonomiktir.Renk ve desen çeşitliliği sunar.Uygulandığı mekana değer katar.Kolay uygulanır, değiştirilebilir.Hijyeniktir, kir ve leke barındırmaz, küf oluşturmaz.Kolay temizlenir, silinebilir, renkleri solmaz.
Duvar kağıtları genellikle rulolar halinde satılmaktadır. En genel rulo ölçüleri; 0,53 m x 10,05 m ( 5,32 m²) - 1,06 m x 15,6 m (16 m²) ve 0,7 m x 10,05 m (7 m²)’dir. Farklı rulo ölçülerinin yanı sıra, metre ile satılan ürünler de bulunmaktadır.
Genellikle duvar kağıtlarında; rölyef ( kabartma/ köpüklü), vinil, ağır vinil, kağıt, elyaf ( %100 elyaf), tekstil ve doğal malzemeler olmak üzere 7 farklı yüzey çeşidi; elyaf, kağıt ve tekstil olmak üzere 3 farklı taban çeşidi bulunmaktadır.
Estetik ve tasarım unsurlarının yanında duvar kâğıtlarının dünyaca kabul görmüş teknik özellikler ve standartlara sahip olması, ürünlerin hem sağlık hem de kalite özelliklerini göstermektedir. Bu özellikler ve standartlar, ürünlerin etiketlerinde ve ürün kutularında yer alan özel semboller ile ifade edilir. FABRICARE bünyesindeki tüm duvar kağıdı markaları, uluslararası kalite standartlarına ve belgelere sahiptir.
FABRICARE bünyesinde sunulan tüm duvar kağıtları su bazlı boya ve sağlığa zararsız materyaller kullanılarak üretilmektedir. Buna ek olarak, bebek ve çocuk odalarına özel duvar kağıdı koleksiyonları da bulunmaktadır, %100 kağıt özelliğine sahip bu duvar kağıtları içerisinde sağlığa zararlı hiçbir zararlı kimyasalı barındırmamaktadır.
Duvar kağıdında trendleri belirleyen Rasch ve Rasch Textil, Rasch öncülüğünde Türkiye'de kurulan en büyük duvar kağıdı fabrikalarından olan RAVENA, klasik ve modern stile uzanan desen seçenekleri ve İtalyan stilini tamamlayan ağır vinil duvar kağıtları ile öne çıkan Sirpi ve bir diğer İtalyan Zambaiti Parati, ipek duvar kağıdı koleksiyonları ile lüks ve konforu bir arada sunan Armani/Casa, rengi, dokusu ve tasarımları ile duvar kağıdı sektöründe fark yaratan ve sektöre bambaşka bir boyut getiren HannAtelier, modern ve yenilikçi desenleri ile geniş bir ürün yelpazesi sunan Design ID, başta floral ve country duvar kağıdı çeşitleri olmak üzere birçok desen seçeneğini bünyesinde bulunduran Norwall, tekstil tabanlı duvar kağıtları ile dünyaca tanınan duvar kağıdı markası Sellers & Josephson, farklı floral ve damask desen seçenekleri ile dikkati çeken Artworks, yenilikçi ve farklı tasarımlarıyla Fransız Ugepa, klasik ve etnik desenleri ile fark yaratan Ascot, FABRICARE'in bünyesinde bulunan duvar kağıdı markaları arasında yer almaktadır.

Duvar kağıdı uygulama işlemi son derece kolaydır, ancak uygulamanın başarılı olması için doğru ürün seçiminin yapılması, ürünün özellik & uygulama tekniklerinin bilinmesi, yüzeylerde doğru tutkalın seçimi ve uygulamayı yapacak olan kişi veya firmanın seçimi oldukça önemlidir.

Boya ve badana gibi ağır bir tadilat gerektirmez; birkaç yılda bir yenilenmesi gerekmez. Uygulama sonrası dağınıklık ve kokuya neden olmaz. Detaylı bilgi için iletişim aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Duvar kağıdı uygulaması öncesinde duvarların önünde eşya olmaması ve rahat bir uygulama alanı yaratılması yeterli olmaktadır. Duvar kağıdı koku yapmadığı için uygulanan alanı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Ürünlerimizin birçoğunun silinebilme ve temizlenebilme özellikleri bulunmaktadır. Duvar kağıdındaki kir ve lekeler, hafif nemli sünger ile rahatlıkla çıkartılabilmektedir.
Direkt su ile temas halinde olmadığı takdirde, iç mekanlarda duvar kağıdı kullanılması mümkündür. Fayans üzerine uygulama yapılacaksa, çeşitli ön işlemlerin yapılması ve duvar kağıdının bu işlemler sonrasında uygulanması gerekmektedir. FABRICARE bünyesinde banyo ve mutfaklar için özel olarak üretilmiş duvar kağıdı koleksiyonları mevcuttur.
Duvar kağıtlarının doğrudan ve sürekli olarak suyla temas etmemesi gerekmektedir, su ile temas etmesi durumunda bozulmalar ve deformasyonlar olur.
Duvar kağıdının sahip olduğu tabana göre sökülme biçimi de farklılaşır. Elyaf tabanlı duvar kağıtları kolaylıkla ve sorunsuzca sökülebilir. Kağıt tabanlı duvar kağıtları ise ıslatılarak kolaylıkla çıkarılabilmektedir.