Kaç Rulo Duvar Kağıdı Gerekiyor? Rulo Hesaplama

Posted on by Ahmet Aksoy

Kaç Rulo Duvar Kağıdı Gerekiyor? Rulo Hesaplama

Öncelikle duvar yüksekliğini ve kaplanacak alanın - odanın çevresini kapı ve pencereler gibi yüzeyler hariç; ancak kolon ve kiriş gibi çıkıntılar dahil olacak şekilde ölçünüz. Bir rulonun kaç metre uzunluğunda duvarı kaplayacağını bulmak için:

Örnek:

Elimizdeki duvar kağıdı rulosunun ölçülerini en: 53 cm (0.53 metre) ; boy: 10 metre olduğunu varsayalım. Ortalama duvar yüksekliği: 270 cm dersek:


1.) Bu durumda 1 rulodan kaç boy alınabileceğini bulmak için: rulo boyu / duvar boyu = 10 metre / 2.7 metre = 3.5 boy (yani desen tekrarını da düşündüğümüzde 1 rulodan en fazla 3 boy alabileceğiz.) Burada dikkat edilmesi gereken durum desen tekrarıdır. Desen tekrarını da göz önüne aldığımızda genellikle 3.10 ~ 3.20 metre yükseklikten sonrasında 53 cm x 10,05 metrelik rulolara sahip ürünlerden 3 boy alınamayabilir.

2.) Duvarınızın tamamını kaç boy ile kaplayacağınızı bulalım. Duvar uzunluğunuzun 7 metre olduğunu varsayalım. Duvar uzunluğu / rulo eni = 7 / 0.53 = 13.2 boy. Bu değeri tam sayıya yuvarlayınız. Tüm duvarınızı kaplamak için 14 boy gereklidir.

3.) Toplam gereken rulo sayısını bulalım. Toplam gereken rulo sayısı = gereken toplam boy sayısı / bir rulodan alınan boy sayısı = 14 / 3 = 4.7 rulo. Bu değeri tam sayıya yuvarlayınız. Sonuçta 5 rulo gereklidir. Ruloların kesiminden kalan duvar kağıdı parçaları pencerelerin alt ve üstünü ayrıca kapı üstünü kaplamak amacıyla kullanılabilecektir.

 

Katalog incelemesi

DUVAR KAĞIDI ÇEŞİTLERİ

Duvar kağıtları üst üste bindirilmiş iki ya da daha fazla tabaka duvar kağıdından oluşurlar. Tabakalardan birisi baskılıdır. Böylece üzerindeki baskı katlama işleminden sonra da kağıdın üzerinde kalır. Kabartma duvar kağıtları bir tabaka kağıt ile çok renkli üç boyutlu renk pasta boyası baskısından oluşur. İşlenmesi son derece kolaydır ve dış etkilere açık duvarlar veya nemli alanlara dahi kaplanabilir.

Vinil duvar kağıtları, sıcak baskı ile işlenen bir adet kaplamalı kağıt tabakadan oluşur. Böylece özellikle çekici bir yüzeye görüntüsü oluşur. Aynı şekilde aşırı etki altında kalan duvarlar veya nemli alanlar için de uygundur.

Elyaf  duvar kağıtları , kağıt esaslı duvar kağıtlarına göre çok özel nitelikli bir elyaf duvar kağıdı ve taşıyıcı materyal olarak kullanılmaktadır. Bu tür duvar kağıtlarının kabartma veya biriyle esaslı olmak üzere iki ayrı türü bulunmaktadır. Kaplama işlemi de son derece kolaydır. Duvara kağıt kaplanırken tavan veya duvar tutkallanır ve kağıt hazır sürülmüş olan tutkalın üzerine yerleştirilir. Artık duvar kağıdı masasına ihtiyaç kalmamaktadır. Bu duvar kağıtlarının boyu her zaman için sabittir. Böylece artık bekleme, yumuşama süresi de söz konusu değildir. Ayrıca ufak çatlakları da kolayca giderebilirsiniz. Duvar kağıtlarını yenilemek istediğinizde bu ürünü kolayca ve suya gerek kalmadan sökebilirsiniz, hiçbir iz bırakmaz.

 

ÖNCEKİ SONRAKİ