Duvar Kağıdı Ustaları

Posted on by HASAN AKSOY

Evinizin ya da iş yerinizin duvar kağıtlarını satın aldıktan sonra artık duvar kağıdı kaplama işlemine hazırsınız. Duvar kağıtlarını uygulamak oldukça zevkli ve birkaç kritere dikkat edilirse son derece kolay bir işlemdir; yine de profesyonellerden yardım alabilirsiniz: duvar kağıdı ustaları

Duvar kağıdınız ne kadar kaliteli olursa olsun, kötü bir duvar kağıdı işçiliği yapılacak duvar kağıtlarının da kötü görünmesine neden olacaktır: Ek yerlerinin belli olması, desenlerin ters ya da hatalı kaplanması, kağıdın hatalı kaplanması sonucu üzerinde kalan tutkal ve su lekeleri, üst üste bindirilmiş duvar kağıtları nedeniyle ek yerlerin gözükmesi vb… İyi ve profesyonel bir duvar kağıdı ustası bu gibi sorunların önüne geçebilecektir.

Duvar kağıdı ustası için telefon ettikten sonra kaplayacak ustalara aşağıdakileri belirtmeniz ve sormanız duvar kağıdı kaplama sağlığı açısından önemli olacaktır:

 • Duvar kağıtlarının kaplanacağı duvarların durumu
  • Zemin düzgün mü?
  • Alçı ve dönüşüm astarı yapılmış mı?
  • Duvarlarda pürüzler, çatlak ve kabarmalar, su alan yerler var mı?
 • Duvar kağıdı rulo ölçüleri
  • 0,53 x 10,05 m – 5 m² lik rulo
  • 1,06 x 15,60 m – 16 m² lik rulo
  • 0,70 x 10,05 m – 7 m² lik rulo
  • 1,06 x 10,05 m – 10 m² lik rulo
  • Özel ölçüler… gibi.
 • Duvar kağıdı ustalığı fiyatlarına yapıştırıcı tutkal dahil mi?
 • Toplam rulo adedi

Aldığınız duvar kağıtlarının ürün kodlarının yanında bir de lot (batch) numaraları yer almaktadır. Bunları mutlaka not ediniz: Eksik kalan ürün olduğu zaman yeni siparişlerinizde ürün kodunun yanı sıra lot numarasını da belirtmeniz ton farklarının önüne geçecektir.

Non woven - elyaflı duvar kağıtları, kağıt esaslı duvar kağıtlarına göre çok özel nitelikli bir pamuklu duvar kağıdı ve taşıyıcı materyal olarak kullanılmaktadır. Bu tür duvar kağıtlarının kabartma veya biriyle esaslı olmak üzere iki ayrı türü bulunmaktadır.

Kaplama işlemi de son derece kolaydır. Duvara kağıt kaplanırken tavan veya duvar tutkallanır ve kağıt hazır sürülmüş olan tutkalın üzerine yerleştirilir. Artık duvar kağıdı masasına ihtiyaç kalmamaktadır. Duvar kağıtlarının boyu her zaman için sabittir. Böylece artık bekleme yumuşama süresi de söz konusu değildir. Ayrıca ufak çatlakları da kolayca giderebilirsiniz. Duvar kağıtlarını yenilemek istediğinizde bu ürünü kolayca ve suya gerek kalmadan sökebilirsiniz. Hiçbir iz bırakmaz.

Duvar kağıdı nasıl kaplanır? sorusuna gelirsek:

Ürünün selefon ambalajı açılmadan önce üretim numarası kontrol edilmelidir. Yani bir oda ve duvar için uygulanacak duvar kağıtlarının aynı üretim serisinden olmaları sağlanmalıdır. Bu sayede ton farklılıklarının önüne geçilmiş olunur.

Karşı tarafların birbirini tutup tutmadığını kontrol ederken yelpaze testi için 1 metre uzunluğunda bir numune alınır. Her iki taraf ortadan yukarı doğru deseni ile birlikte bir araya katlanır. Kağıdın düzü ve tersinin birbirini tutup tutup tutmadığı ve renk toleransları çoğu zaman ilk bakışta anlaşılabilir.

Kağıtları boyuna keserken ve kaplama işlemi sırasında duvar kaplamasında veya basılı desende bir kusur olmamasına özen gösterilmelidir.

Kalan parçalar ve ambalaj içinde bulunan kağıtlar saklanmalıdır

Duvar kağıdının en uygun şekilde yerine kaplanması için zeminin gerektiği gibi hazırlanması son derece önemlidir. Bunun için zeminin kuru, düz, sert, temiz, taşıyıcı ve emici olması gerekir bu temel kurallara uyulduğu takdirde duvar kağıdı kaplamak oldukça kolaydır.

Kolaylıkla katlanan ve su kullanılmadan sökülebilen bir duvar kağıdı ile bunu kolayca ve büyük bir çaba sarf etmeden yapabilirsiniz. Aksi takdirde mevcut tüm duvar kağıtlarına su veya duvar kağıdı sökücüsü sürülmesi gerekir. Bu yumuşatma işleminden sonra duvar kağıtlarını kolayca sökebilirsiniz.

 

ÖNCEKİ